Hucul Goral zo Štátnych lesov TANAPu je európskym šampiónom

24.08.2007 Kežmarok

Tatranská Javorina 24. augusta (TASR) - Osem huculských koní využívajú lesníci Štátnych lesov TANAPu pri každodenných pochôdzkach po lese, vynáške krmiva či lapačov na podkôrny hmyz.
Raz ročne prechádzajú tieto húževnaté, nenáročné kone veterinárnou kontrolou. Dnes ich zdravotný stav preveroval v Tatranskej Javorine veterinárny lekár Jaroslav Želonka.
\"Hucule využívame v zimnom období na rozvoz krmiva ku kŕmnym zariadeniam, v lete najmä pri obchôdzkach po lese, na rozvoz sadeníc, žrdí či feromónových lapačov na podkôrny hmyz, \" uviedol pre TASR Ľuboš Fabian z ochranného obvodu Štrbské Pleso.
O hucule sa v TANAPu starajú piati lesníci v ochranných obvodoch Oravice, Štrbské Pleso, Vyšné Hágy, Podspády a Tatranská javorina. \"Kam neprejde auto, dostane sa kôň. Raz sme takto vynášali na chatu dvanásť matracov do postelí, takmer ho spoza nich nebolo vidieť, \" zaspomínal lesník Vlado Bobula z Tatranskej Javoriny. Dodal, že hucule sú horské kone, zvyknuté na chodníky v skalných sutinách a zrázoch. Kobylka Diva, o ktorú sa stará šesť rokov, bola s nákladom až pod Žabími plesami či pod Kriváňom.
Štátne lesy TANAPu, ktoré sú členom Zväzu chovateľov koní na Slovensku (ZCHKS), sa podujali na záchranu a zachovanie hucula ako jedinečného autochtónneho plemena koní na Slovensku.
Je to horské plemeno Karpát. Na svete žije v súčasnosti asi 1600 chovných kobýl a 214 plemenných žrebcov. Najviac ich je v Poľsku (860 kobýl a 150 žrebcov). Vyskytuje sa však aj v Čechách, Rumunsku, Maďarsku, Bulharsku, Rakúsku, Nemecku a ďalších krajinách.
Na Slovensku žije v súčasnosti 112 chovných kobýl a 12 plemenných žrebcov a ich celkový počet prevyšuje 200 jedincov. Dôležitý význam má zachovanie kvality genofondu hucula, čo sa na Slovensku darí. Plemenný žrebec Goral z ochranného obvodu Oravice ŠL TANAPu získal v tomto roku pätnásty titul európskeho šampióna.
 

Vyberte región